خانه / خدمات / شهر هوشمند(Smart City) چیست؟

شهر هوشمند(Smart City) چیست؟

شهر هوشمند(Smart City) چیست؟

شهر هوشمند(Smart City) چیست؟

یکی از مصادیق یا کارکردهای اینترنت اشیاء(IoT)- برای آشنایی با مفهوم اینترنت اشیا و کاربردهای آن به مقاله های اینترنت اشیا IoT چیست؟ و اینترنت اشیا چگونه به ما کمک می کند؟ رجوع کنید- در مفهوم شهر هوشمند(smart city) تحقق می یابد. شهر هوشمند چشم اندازی از توسعه شهری است که فناوری اطلاعات و ارتباطات را در غالب راهکارهای اینترنت اشیاء یکپارچه کرده تا روشی امن به منظور مدیریت دارایی های شهری ارائه دهد. برخی از دارایی های شهری شامل سیستم های اطلاعات ادارات منطقه ای/استانی، مدارس، کتابخانه ها، سیستم های حمل و نقل، بیمارستان ها، نیروگاه ها، شبکه های توزیع آب و مدیریت فاضلاب، رویه های اعمال قانون و دیگر خدمات اجتماعی می شود. در این مقاله به توضیح مفهوم و ابعاد یک شهر هوشمند پرداخته می شود.

هدف از ایجاد یک شهر هوشمند بهبود کیفیت زندگی با استفاده از اطلاعات و فناوری شهری به منظور بهبود کارایی خدمات(ارائه شده توسط دولت) و برآوردن نیازهای ساکنان شهرها است. فاوا(فناوری اطلاعات و ارتباطات) به مقامات شهرها امکان تعامل مستقیم با جامعه و زیرساخت شهر و نظارت بر آنچه در شهر به وقوع می پیوندد، توسعه شهر و زندگی بهتر شهری را می دهد. از طریق استفاده از حسگرهای(Sensors) بکارگرفته شده در سیستم های نظارت لحظه ای، داده ها از شهروندان و دستگاه ها جمع آوری می شود و سپس پردازش و تحلیل می گردد. اطلاعات و دانش جمع آوری شده کلید حل ناکارآمدی شهرها هستند.

فاوا به منظور ارتقا کیفیت، عملکرد و تعامل خدمات شهری، کاهش هزینه ها، مصرف منابع و بهبود تعاملات بین شهروندان و دولت مورد استفاده قرار می گیرد. کاربردهای شهرهای هوشمند با هدف بهبود جریان مدیریت شهری و فراهم کردن امکان پاسخ لحظه ای/آنی به چالش ها را میسر می سازد. یک شهر هوشمند می تواند آماده پاسخ به چالش ها باشد.

مفهوم شهر هوشمند بطور کلی مبهم است، زیرا خصوصیات یکسانی برای آن تعریف نشده است و تفسیرهای مختلفی از آن شده است. واژگان دیگری که برای مفهوم شهر هوشمند بکار می برند شامل شهر دیجیتال(Digital city)، جوامع الکترونیک(electronic communities)، شهر اطلاعات(information city)، شهرهای دانش محور(knowledge based city)، شهرهای متصل(wired city) و امثالهم می شود.

بخش هایی که به شکل گیری شهرهای هوشمند کمک کرده اند شامل خدمات دولتی، مدیریت حمل و نقل و انرژی، بهداشت، مدیریت آب، کشاورزی مدرن شهری و غیره می باشند.

مهمترین پیشرفت های فناورانه، اقتصادی و محیط زیستی که عامل/محرک ایجاد علاقه به مفهوم شهرهای هوشمند بوده اند شامل تغییرات آب و هوایی، بازسازی اقتصادی، حرکت به سمت خرده فروشی های آنلاین و سرگرمی های آنلاین، جمعیت مسن، رشد جمعیت شهری و فشارهایی که دولت ها از لحاظ بودجه عمومی دارند، می شوند. اتحادیه اروپا در سالهای اخیر تلاش های بسیاری برای توسعه استراتژی رشد شهری هوشمند برای کلان شهرهای خود انجام داده است. نمونه هایی از فناوری ها و برنامه های شهرهای هوشمند درشهرهای میلتون کینز(Milton Keynes)، ساوسمپتون(Southampton)، آمستردام، بارسلونا، مادرید و استکهلم تاکنون پیاده سازی شده است. در چین شرکت زد تی ایی(ZTE) در بیش از ۱۵۰ شهر راهکارهای هوشمندسازی را پیاده کرده است. مهمترین مصداق شهر هوشمند، سیستم روشنایی شهری است که در تمام شهر موجود بوده و قابلیت کنترل توسط چندین سیستم را داراست.

به واسطه گستره فناوری هایی که در چارچوب نام شهر هوشمند پیاده سازی شده اند، شاید دشوار باشد که تعریف دقیقی از شهر هوشمند ارائه دهیم. چهار عاملی که می توانند شکل دهنده مفهوم و تعریف شهر هوشمند باشند شامل موارد زیر می شوند:

  • بکارگیری دامنه گسترده ای از فناوری های الکترونیک و دیجیتال در بین جوامع و شهرها
  • استفاده از فاوا به منظور تغییر محیط زندگی و کار در منطقه
  • بکارگیری فناوری های فاوا در سیستم های دولتی
  • تعیین قلمرو فعالیت هایی که فاوا و مردم را در کنار هم قرار می دهد تا نوآوری و دانشی که ارائه می دهند را بهبود بخشد.

شهر هوشمند شهری است که از فاوا به منظور برآوردن نیازهای بازار(نیازهای شهروندان) استفاده می کند به گونه ای که دخالت اعضای این جامعه در فرایند آن ضروری است. شهر هوشمند در واقع شهریست که نه تنها فناوری فاوا را در حوزه های خاصی بکار می گیرد بلکه از این فناوری به گونه ای بهره می گیرد که بر جامعه تاثیر مثبت داشته باشد.

شهر هوشمند(Smart City) چیست؟

همچنین تعریف دیگری که فراست و سالیوان در سال ۲۰۱۴ ارائه داده اند بیان می کند که یک شهر هوشمند باید هشت عامل/جنبه داشته باشد. حاکمیت هوشمند(smart governance)، انرژی هوشمند، ساختمان های هوشمند، سیستم حمل و نقل هوشمند، زیرساخت های هوشمند، فناوری هوشمند، بهداشت هوشمند و شهروندان هوشمند. این مفاهیم توسط دیگر نهادها و صاحبنظران نیز بیان شده است که می توان گفت جامعترین تعریف است که جنبه های مختلف این مفهوم را در بر می گیرد.

محمدرضا شروع پسند

یک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بدلیل پیک ویروس کرونا در اردیبهشت ماه 1400 تا اطلاع ثانوی فروشگاه سایت تعطیل می باشد. رد کردن