خانه / دسته‌بندی نشده / خانه های هوشمند با زیمنس

خانه های هوشمند با زیمنس

خانه هوشمند ، خانه ای است که مانند یک خدمتکار تمامی سعی و تلاش خود را می کند تا بیشترین خدمت را برای شما انجام دهد و شما بیشترین لذت را از داشتن آن بچشید.خانه حضور شما را حس می کند ، تغییرات گرمایشی و سرمایشی را متوجه می شود ، علایق و سلایق شما را میداند و خود به صورت خودکار به عنوان دستیار شما فرامین لازم را صادر می کند. خانه هوشمند عادت سرمایی و گرمایی شما را خوب می شناسد و قبل از اینکه از سرما یا گرما کلافه شوید دمای مورد نظر شما را فراهم می سازد. این امکان باعث می شود تا وقتی در منزل نیستید انرژی با ارزش هدر نرود. پس ساختمان شما به نوعی صرفه جویی هم می کند. حتی می توانید میزان مصرف انرژی خود را مشاهده کنید و یا هنگامی که سیم کشی منزل شما دچار مشکل شود و بار اضافی وجود دارد از آن مطلع شوید در خانه هوشمند ساکنین قادر هستند تا بی نیاز از اینکه به اتاق یا فضای مورد نظر مراجعه کنند روشنایی آن مکان را به طرق مختلف و از راه دور کنترل نمایند. این بدین معناست که شما می توانید در پذیرائی باشید و چراغ های اتاق خواب خود را خاموش یا روشن نمائید. اگر موافقید کمی فاصله را بیشتر کنیم و به خارج منزل برویم. آیا باز هم می توانیم چراغ های منزل را بدون مراجعت
به منزل کنترل کنیم؟! پاسخ مثبت است. تکنولوژی شعبده می کند و شما با اختیار داشتن یه خط تلفن و یا گوشی موبایل و یا اینترنت قادر هستید این کار را انجام دهید. خانه هوشمند شما منتظر فرمان شماست، دکمه را بفشارید و اجازه دهید غول چراغ جادویی به نام هوشمند سازی ساختمان برایتان خواسته تان را برآورده سازد.
خیلی از ما وقتی به سفرهای دور می رویم از امنیت خانه خود نگرانیم. هراس داریم مبادا چراغ های خاموش منزلمان برای روزهای زیاد جناب آقا دزده رو به هوس بیاندازد تا به خانه مان سرک بکشد. شما یک خانه هوشمند باوفا دارید که از پس حفاظت خودش بر میاید و در نبود شما مراقب خودش هست. او به هنگام نبود شما حضور شما را شبیه سازی می کند. به طور مثال هر شب راس ساعت ۸ شب چراغ ها را روشن و ساعت ۱۲ خاموش می کند.در ضمن با هوشمندسازی باغچه ، باغ هوشمند شما هم طبق برنامه آبیاری می شود.بدین ترتیب همه چیز رو به راه است، آسوده از سفر خود لذت ببرید .

تفاوت اصلی خانه هوشمند با خانه های معمولی در این است که همه ی وسایل در خانه هوشمند به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند. کنترل سرمایشی گرمایشی هوشمند، نورپردازی، لوازم، قفل ها و انواع مختلفی از دوربین مداربسته و  مانتیورهایی که می توانند به خانه هوشمند و خودکار اضافه شوند از هر جای خانه و حتی دور از خانه قابل کنترل می باشند.
خانه هوشمند، کلمه جدیدی که امروزه ممکن است به گوش بسیاری از ما خورده باشد، قبلا فقط در فیلم ها و سریال های علمی تخیلی ابزارها و ساختمان هوشمندی را می دیدیم که صاحبخانه به راحتی و با فشردن یک دکمه بسیاری از اعمال را انجام می دهد.
یک خبر بسیار خوب اینکه دیگر واژه خانه هوشمند از فیلم ها به واقعیت زندگی واقعی آمده و خبر شگفت انگیز دیگر اینکه، هم اکنون این تکنولوژی جدید در ایران نیز برای افراد مختلف امکان پذیر می باشد. و به زودی همچون سایر تکنولوژی ها همه گیر و فراگیر خواهد شد.

معرفی پروتکل KNX و ماژول CMK2000

کنترلر لوگو ۸، امکانی را مهیا نموده است که با استفاده از آن می توان به سادگی در هوشمند سازی ساختمان ها و پروژه های خانه هوشمند از این کنترلر استفاده کرد. توسط ماژول افزایشی CMK2000 می توان با تجهیزات تولید شده توسط سایر سازندگان در حوزه هوشمند سازی ساختمان ها و از طریق پروتکل KNX ارتباط برقرار نمود.

معرفی پروتکل KNX

پروتکل KNX ، سیستم ارتباطات و کنترل هوشمند ساختمان می باشد که از فناوری اطلاعات برای مرتبط نمودن تجهیزاتی مانند سنسورها، عملگرها، کنترلرها، ترمینال های اجرایی و مانیتور ها استفاده می کند . این پروتکل نمونه یک پروتکل باز، استاندارد و توزیع شده می باشد که انجمن KNX در سال ۱۹۹۰ توسط شرکت های بزرگ و مطرح اروپای غربی جهت نظارت بر اجرای صحیح و درست استاندارد KNX تاسیس شد. فناوری KNX در تاسیسات برقی برای پیاده سازی سناریو ها و فرآیندهای اتوماسیون در ساختمان ها، طراحی و مورد استفاده قرار می گیرد . راحتی و آسایش ، افزایش ایمنی، کاهش هزینه های مصرف انرژی از مهمترین عوامل در افزایش روز افزون استفاده از تجهیزات اتوماسیون در هوشمند سازی منازل و مراکز اداری می باشد . تجهیزاتی که در شبکه KNX استفاده می شوند :

۱ . سنسورها شامل سنسورهای روشنایی، آشکارسازی حرکت و میکرو سویچ ها

۲٫ عملگرها شامل رله ها، دیمرها و موتورها

۳ . تجهیزات کنترلی مانند ترموستات ها

۴ . تجهیزات اجرایی و مانیتورینگ مانند کنترل پانل ها و HMI

بسترهای ارتباطی پروتکل KNX

بسترهای ارتباطی متفاوتی برای پروتکل KNX استفاده می گردد :

– زوج بهم تابیده (TP0) : این بستر از Bati BUS گرفته شده و بیشتر در فرانسه کاربرد دارد. امروزه اکثر سازندگان از TP1 استفاده می کنند .

– زوج بهم تابیده (TP1): این بستر از EIB گرفته شده و بیشتر از ۹۰٪ محصولات فعلی KNX بر این مبنا تولید شده اند.

درTP1 ، انتقال با کیفیت بالا و قیمت پایین انجام می گیرد. توپولوژی TP1 بسیار انعطاف پذیر است و می تواند انواع آرایش های خطی ، ستاره ای ، درختی یا تلفیقی از آنها را پیاده سازی کرد. برای انتقال فیزیکی اطلاعات ، از یک سیگنال کد شده در باند پایه متقارن با نرخ انتقال ۹۶۰۰ بیت بر ثانیه استفاده می گردد. تجهیزاتی که به TP1 متصل میشوند میتوانند از طریق BUS اصلی تغذیه شوند .

– سیم برق (PL110) : این بستر ارتباطی نیز برگرفته از EIB میباشد. امروزه کارخانه های کمی در تولید محصولات خوداز PL110 استفاده می کنند. نرخ انتقال سیگنالهای اطلاعات ۱۲۰۰ بیت بر ثانیه میباشد .

– سیم برق (PL132) : این بستر از EHS گرفته شده است و نرخ انتقال اطلاعات در آن، ۲۴۰۰ بیت بر ثانیه میباشد. درحال حاضر محصولی با این استاندارد وجود ندارد .

– امواج رادیویی (RF) : این بستری جدید در خانواده KNX می باشد. هم اکنون تولیدکنندگان کمی از این استاندارد استفاده می کنند ولی پیش بینی می شود در آینده ای نزدیک، بسیاری از تولیدکنندگان به این بستر روی آورند KNX RF از امواج رادیویی با فرکانس مرکزی ۸۶۸٫۳۰ مگا هرتز ، مدوله شده و با نرخ اطلاعاتی ۱۶۳۸۴ بیت بر ثانیه استفاده می نماید .

– پروتکل اِترنت :(IP net KNX)  اخیراً این بستر نیز به عنوان یکی از بسترهای KNX معرفی شده و انتظار میرود در آینده ی KNX ، به یکی از مهمترین بسترهای انتقال اطلاعات تبدیل شود .

ETSS ، نام نرم افزاری است که انجمن بین المللی KNX ، جهت برنامه ریزی و پیکره بندی قطعات و تجهیزات این پروتکل،طراحی و ارائه نموده است.

تجهیزات در شبکه KNX می تواند به سه حالت مورد استفاده قرار گیرند :

+ وضعیت اتوماتیک (A-Mode) : این تجهیزات به صورت خودکار، خود را برنامه ریزی می نمایند و طراحی شده اند تا کاربران نهایی خرید و نصب آن را انجام دهند .

+ وضعیت نصب ساده (E-Mode) : این تجهیزات نیاز به آموزشهای ابتدایی برای نصب دارند. رفتار آنها از پیش برنامه ریزی شده است. با این وجود پارامترهای قابل برنامه ریزی نیز دارند که متناسب با نیاز کاربر تعریف میگردند .

+ وضعیت نصب سیستمی :(S-Mode) تجهیزاتی هستند که در ساخت سیستمهای اتوماسیون سفارشی استفاده میشوند. این تجهیزات هیچ پیشفرض اولیه ای نداشته و بایستی توسط تکنسینهای مجرب نصب و برنامه ریزی شوند .

بنابراین به طور کلی ، استاندارد KNX ، یک استاندارد لایه باز است که امکان استفاده از تجهیزات برندهای مختلف در زمینه هوشمند سازی ساختمان ها را در کنار یکدیگر فراهم می آورد. کنترل روشنایی ، کنترل تهویه مطبوع(سرمایش-گرمایش و گرمایش از کف)،کنترل پرده و کرکره های برقی، کنترل سیستم صوتی، کنترل امنیت و تردد، کنترل از راه دور (ریموت کنترل، تلفن، اینترنت و شبکه)، کنترل مرکزی توسط رایانه با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی یا مایشگرهای Touch Panel و سیستم های مدیریت انرژی، از جمله قابلیت های قابل پیاده سازی تحت این پروتکل است . شرکت زیمنس نیز به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های جهان در حوزه سیستم های اتوماسیون، اقدام به تولید محصولی بنام CMK2000 جهت اتصال کنترلر لوگو به شبکه KNX نموده است. بدین ترتیب این کنترلر قادر است به سادگی در شبکه KNX مورد استفاده قرار گیرد و به تبادل اطلاعات با سایر تجهیزات نصب شده بپردازد . همچنین می تواند وظیفه کنترل کلیه محرک ها و خروجی ها در شبکه را برعهده گیرد .

با تشکر گروه توسعه سیماتیک ایرانیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بدلیل پیک ویروس کرونا در اردیبهشت ماه 1400 تا اطلاع ثانوی فروشگاه سایت تعطیل می باشد. رد کردن